Bundesministerium

Soziales, Gesundheit, Pflege und Konsumentschutz

Vakcína proti COVID-19

Prehľad najdôležitejších informácií

Jún 2021

 

Očkovanie chráni vás a vašu rodinu!

Nad pandémiou ochorenia COVID-19 môžeme vyhrať iba očkovaním. Ktokoľvek už bol zaočkovaný, chráni seba a svoje okolie. Myslite na svoje zdravie a zdravie svojich priateľov a rodiny – nechajte sa zaočkovať! Viac informácií nájdete na webovej stránke rakúskeho spolkového ministerstva sociálnych vecí, zdravia a ochrany spotrebiteľa: často kladené otázky v iných jazykoch (sozialministerium.at) alebo na Coronainfo: Rakúsky integračný fond (Österreichischer Integrationsfonds, ÖIF).

Vakcíny proti COVID-19

Tieto očkovacie látky boli prísne testované tými najlepšími európskymi odborníkmi a sú veľmi bezpečné. Vakcína funguje: počet infekcií v preočkovaných skupinách výrazne klesá.

Ako fungujú vakcíny

V prípade vakcín proti COVID-19, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii, sa do tela vpichne „recept“, pomocou ktorého si telo môže nezávisle vytvoriť povrchovú zložku koronavírusu. Hneď ako sa s ňou imunitný systém stretne, telo si vytvorí protilátky. V prípade infekcie koronavírusom tieto látky chránia pred ochorením. V mRNA vakcínach je tento „recept“ obalený malými tukovými guľôčkami. V prípade vektorových vakcín sa využíva úplne neškodný vírus.

Bezpečne zaočkovaných:

Výsledky z posledného výskumu: viac ako 50% ľudí, ktorí do Rakúska migrovali, sa chce dať zaočkovať proti COVID-19, akonáhle dostanú príležitosť. To ale znamená, že necelých 50 percent sa ešte musí presvedčiť o výhodách očkovania. Iba očkovaním sa môžete ochrániť proti ťažkému priebehu ochorenia a pred možnými dlhodobými následkami.

Reakcia znamená účinok

V mieste vpichu sa môže rozvinúť začervenanie, opuch, zahriatie kože alebo bolesť. Okrem toho sa môžu vyskytnúť bolesť hlavy, mdloby a horúčka. Tieto potenciálne príznaky sú prejavom normálnej reakcie tela na vakcínu. Nie sú dôvodom na obavy a zvyčajne vymiznú do niekoľkých dní.

Krátky prehľad: Pred očkovaním proti ochoreniu COVID-19

Koľko stojí očkovanie?

Proti COVID-19 sa môžete dať zaočkovať zadarmo.

Kde sa môžem zaregistrovať?

Na očkovanie sa môžete zaregistrovať prostredníctvom online platforiem spolkových krajín: Rakúsko očkuje – iniciatíva proti koronavírusu (na stránke oesterreich-impft.at) alebo telefonicky na 1450. Podporu registrácie v rôznych jazykoch zabezpečuje Rakúsky integračný fond (ÖIF) na čísle +43 1/715 10 51 – 263.

Kde sa môžem dať zaočkovať?

Očkovať sa môžete vo vakcinačných centrách alebo u registrovaných lekárov, ak očkovanie proti COVID-19 ponúkajú ako doplnkovú službu. Viac informácií sa dozviete počas registrácie na očkovanie.

 

Čo si musíte so sebou vziať na očkovanie:

  • E-karta (ak je k dispozícii)
  • Očkovací preukaz (ak je k dispozícii)
  • Preukaz alergika (ak je k dispozícii)
  • Nepovinné: „Formulár s informáciami a dokumentáciou/očkovanie proti COVID-19“

 

Krátky prehľad: Po očkovaní proti ochoreniu COVID-19

Aké opatrenia by ste mali dodržiavať?

Protiepidemické opatrenia, ako je dodržiavanie vzdialenosti, testovanie a nosenie rúšok, budú dôležité, kým nebude väčšina ľudí zaočkovaná. Tieto opatrenia chránia všetkých, ktorí ešte neboli očkovaní.

Aké výhody má očkovanie?

Očkovaním chránite seba a svoje okolie. Po očkovaní už nebudete musieť podstúpiť testovanie pred vstupom do vyhradených miest ani absolvovať povinnú karanténu po kontakte s infikovanými osobami.

Kedy budem môcť znova cestovať a navštíviť rodinu?

Všetci, ktorí boli zaočkovaní, otestovaní alebo COVID-19 už prekonali, sa môžu preukázať oficiálnym európskym preukazom Green Pass. Tento dokument by mal umožniť vstup do reštaurácií, návštevu kultúrnych a športových podujatí, bezpečné cestovanie a navštívenie rodiny.

Bezpečné cestovanie

Niektoré krajiny majú nízke riziko infekcie, inde je riziko vyššie. Situácia sa neustále vyhodnocuje, aby sa zaistilo čo najbezpečnejšie cestovanie. Najčastejšie otázky týkajúce sa vycestovania do Rakúska nájdete na stránke sozialministerium.at: FAQ: Cestovanie do Rakúska.

Kde bude vakcinácia proti COVID-19 zaznamenaná?

Očkovanie proti COVID-19 bude zaznamenané do elektronického vakcinačného certifikátu. Dostanete aj papierový certifikát a záznam do očkovacieho preukazu.

Poznámka: Táto krátka prezentácia slúži na informovanie o očkovaní proti COVID-19. V každom prípade by ste sa mali pred očkovaním poradiť so svojím lekárom.