Bundesministerium

Soziales, Gesundheit, Pflege und Konsumentschutz

Očkování proti COVID-19

Přehled nejdůležitějších informací

Platné k červnu 2021

 

Očkování chrání vás i vaši rodinu

Očkování proti nemoci COVID-19 je naší jízdenkou ven z pandemie. Očkovaní chrání nejen sebe, ale i své okolí. Myslete na své zdraví, na zdraví vašich přátel i rodiny – nechte se naočkovat! Další informace najdete na webových stránkách Ministerstva sociálních věcí, zdravotnictví a ochrany spotřebitele: často kladené otázky v cizích jazycích (socialministerium.at) nebo na stránkách Coronainfo Rakouského integračního fondu (Österreichischer Integrationsfonds, ÖIF).

Vakcíny proti COVID-19

Vakcíny byly přísně testovány evropskými odborníky a jsou velice bezpečné. Očkování funguje: počet nákaz ve skupinách s mnoha naočkovanými osobami výrazně klesá.

Jak vakcíny fungují

Díky vakcínám proti COVID-19, které jsou v současnosti dostupné, získá tělo jakýsi nákres, s jehož pomocí dokáže vytvořit povrchovou část koronaviru. Jakmile se ní imunitní systém setká, tělo si vytvoří protilátky, které v případě nákazy koronavirem poskytnou ochranu proti nemoci.

V případě mRNA vakcín se tento „nákres“ vpravuje do těla zabalený do malých tukových molekul. Vektorové vakcíny jej přenáší uvnitř jiného, zcela neškodného viru.

Očkování poskytuje bezpečí

Podle posledního průzkumu se více než 50 % lidí přistěhovaleckého původu v Rakousku chce nechat očkovat proti COVID-19 hned jak budou mít možnost. To však zároveň znamená, že 50 procent osob zatím není o výhodách očkování přesvědčeno. Očkování je přitom jediný způsob, jak se lze ochránit před zákeřnou nemocí a případnými dlouhotrvajícími následky.

Reakce znamená účinnost

V místě očkování může dojít k zarudnutí, otoku či vyšší teplotě pokožky. Objevit se mohou také příznaky jako bolest hlavy, únava a horečka.

Tyto případné příznaky značí přirozenou reakci těla na očkování. Nepředstavují však žádný důvod k obavám a obvykle se během několika dní samy vytratí.

Stručně a přehledně: před vakcínou proti COVID-19

Je očkování zpoplatněné?

Očkování proti COVID-19 je bezplatné.

Kde se mohu nechat naočkovat?

Očkování probíhá v očkovacích centrech a u registrovaných lékařů, kteří poskytují očkování proti COVID-19 jako doplňkovou službu. Podrobnosti se dozvíte po registraci k očkování.

Kde se mohu zaregistrovat?

Zájemci o očkování se mohou zaregistrovat přes online platformy spolkových zemí Rakousko očkuje – Iniciativa proti koronaviru (oesterreich-impft.at) nebo na telefonním čísle 1450. V případě potřeby o pomoc s registrací v různých jazycích kontaktujte Rakouský integrační fond (ÖIF) na telefonu: +43 1/715 10 51 – 263.

Na očkování si nezapomeňte přinést:

  • e-card (pokud máte)
  • potvrzení o očkování (pokud máte)
  • průkaz alergika (pokud máte)
  • informativní a dokumentační formulář k očkování proti COVID-19 (volitelné)

 

Stručně a přehledně: po očkování proti COVID-19

Která ochranná opatření stále platí?

Dokud nebude naočkovaná většina populace, je nezbytné dodržovat ochranná opatřená jako je udržování rozestupů, testování a nošení ochranných pomůcek. Tato opatření chrání všechny, kteří se ještě nenechali naočkovat.

Jaké má očkování výhody?

Očkováním ochráníte sebe i vaše okolí. Kromě toho se na vás nebude vztahovat povinnost testování za účelem různých vstupů nebo povinná karanténa po kontaktu s nakaženým.

Bezpečné cestování

Některé země mají nízké riziko nákazy, jiné mají vyšší riziko. Situace se neustále vyhodnocuje tak, aby bylo možné zajistit co nejbezpečnější cestování.

Často kladené dotazy na téma cestování do Rakouska lze najít na odkaze FAQ: Cestování do Rakouska (sozialministerium.at)

Kdy mohu znovu začít cestovat a navštívit rodinu?

Lidé s očkováním, negativním testem nebo po prodělání nemoci se mohou prokázat zeleným pasem, se kterým mohou navštěvovat restaurace, kulturní a sportovní instituce nebo bezpečně cestovat za svou rodinou.

Kde najdu záznam o vakcíně proti COVID-19?

Informace o vakcíně proti COVID-19 je zaznamenána v elektronickém očkovacím certifikátu, papírovém očkovacím certifikátu nebo v očkovacím průkazu.

Poznámka:

Tento leták obsahuje stručné informace o očkování proti COVID-19. Očkování byste v každém případě měli konzultovat se svým lékařem.